Miksztai-Réthey Brigitta, a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar munkatársa összegyűjtött egy ötlettárat, amelyből mind a szülők, pedagógusok és gyerekek tudnak tippeket meríteni a digitális oktatás megkönnyítéséhez. Az alkalmazások többsége egyaránt használható SNI-s és tipikusan fejlődő gyermekek oktatásában. Valamint ezen linkek akkor is hasznosak lehetnek, amikor minden visszatér a megszokott kerékvágásba.
Az alkalmazások első fele androidos mobileszközökkel használható, míg a második fele a tartalomnak számítógépen elérhető.
Szoftverek android operációs rendszerre:
- Szenzoros fejlesztő játékok
Ezek a játékok a gyerekek érzékszerveikre hatnak leginkább, de a gondolkodásukra is kifejtik hatásukat. Kiélhetik benne kreativitásukat, fejleszthetjük is azt a játékok segítségével. A játékok között van olyan, amely zenélős (Zongora), amik a színek gyakorlását segítik (Színező, Light Box, Festegető, Ujj festő) , az észlelést,reakciót fejlesztő és figyelmet igénylő (Lufipukkasztó, Tangsram).
Zongora – https://bit.ly/2UPCKY0
Lufipukkasztó – https://bit.ly/2ysF1AU
Színező – https://bit.ly/345q43B
Light Box – https://bit.ly/3dJWV2a
Festegető – https://bit.ly/2UCiASA
Ujj festő – https://bit.ly/2R4VtOl
Tangram – https://bit.ly/2w5Sgqf
- Oktató játékok:
Ezekkel a játékokkal a gyermekek kognitív képességeit tudjuk fejleszteni. Ezen alkalmazások matematika (Óra tanulása), magyar (Olvasás tanulás, Wow, Alakzat és betűrajzolók, Mintarajzolós), környezet (A világ földrajza) és idegennyelv (Duolingo, Szótanuló szókártyák) gyakorlására alkalmasak. Amellett, hogy a gyermek jártasságot tud szerezni témakörökben, lehetősége nyílik az elsajátított ismeretek gyakorlására is.
A Stratch Junior pedig egy olyan alkalmazás, amely teljes mértékben az ember kreativitására épít: a gyerekeknek lehetőségük nyílik arra, hogy interaktív történeteket és játékokat hozzanak létre. Az alkalmazásban saját hangjukat és képeiket is tudják használni, a karaktereket tudják mozgatni, éneklésre és táncolásra sarkallni . Csak a fantáziájukra van bízva, hogy a karaktereik milyen módon, körülmények között kelnek életre.
Óra tanulás – https://bit.ly/3dIsQA9
Olvasás tanulás – https://bit.ly/2UXVS5Y
Wow szókirakó rejtvény – https://bit.ly/3bO0EKu
Alakzat és betűrajzolók –
Mintarajzolós – mintakövetős – https://bit.ly/2UPY6o8
Szótanuló szókártyák több nyelven –
Duolingo – https://bit.ly/3dTWEdh
A világ földrajza – https://bit.ly/2UY2kdd
Scratch junior – https://bit.ly/3bG5QzG
- AAK alkalmazások
Az AAK alkalmazások megkönnyítik a kommunikációt azon személyek számára, akiknek a beszédfejlődésük még nem indult be ,esetleg elakadt, vagy valamilyen oknál fogva elveszítették beszédkészségüket .
A Niki Agenda egy olyan program, amely segít kialakítani és rögzíteni a napirendet (amely fontos minden ember számára, hogy tudjuk mi miután következik, amely egyfajta biztonságot nyújt a világban való eligazodásban, valamint ennek segítségével könnyebb kontrollálni a mindennapokat, kevésbé érezzük azt, hogy elveszünk az időben) vizuálisan megjelenítve -képekkel.
A Niki Talk és a SymboTalk egyaránt alkalmasak egyszerű mondatok létrehozására. A mondandó képekkel és szöveggel megerősítve láthatóak, a gép kimondja a gondolatot. Ez nagy segítség lehet a kommunikáció beindításához.
A Verbalio egy olyan alkalmazás, amely egyszerű rajzos ábrák használatával képessé teszi a felhasználóját magyar nyelvű mondatok alkotására. Három üzzemódban használható a program: szótanuló, egyszerű kommunikációs és mondatszerkesztő üzemmódban.
Az AAK mese-napló szerkesztő segítségével egyszerű meséket lehet szerkeszteni. Illetve létre lehet hozni olyan tartalmakat, amelyekben a szöveg mellett ellenőrző kérdések is szerepelnek, így fel tudjuk mérni, hogy a gyermek mit értett meg a meséből.
AAK mese-napló szerkesztő – https://bit.ly/2xKbAK4
Niki Talk – https://bit.ly/2UAJo5j
Niki Agenda – napirend/órarend tervező – https://bit.ly/2xHUnB4
Verbalio – http://verbalio.com/
SymboTalk – https://www.symbotalk.com/
- Egyéb játékok
A Scratch olyan alkalmazás, amelyen parancsokat és változókat felhasználva úgy lehet algoritmusokat összeépíteni, mint egy kirakót a darabjaiból. Interaktív játékokat lehet a segítségével létrehozni, álló- és mozgóképi, hangi és zenei elemekkel.
A Színes gyűrűk puzzle játék alkalmas a figyelem, térbeli tájékozódás fejlesztésére, színek egyeztetésére.
A Lightbot egy logikai játék, amely a programozásba enged egy kicsit betekinteni. Robotot kell irányítani, pályákat teljesíteni.
Socrative egy kérdőív készítő alkalmazás, amely kitöltése során a válaszolók valós idejű visszajelzést kaphatnak az eredményekről. Lehet készíteni földrajz, biológia, matematika, magyar, stb. témakörben egyénre szabottan, csoportosan.
Scratch Junior – játékszerkesztő – https://bit.ly/2xFUSvu
Színes gyűrűk puzzle – https://bit.ly/341MuCK
Lightbot – https://bit.ly/34bsbTu
Socrative – https://socrative.com/
Szoftverek számítógépre
- Letölthető alkalmazások
Ezen számítógépes szoftverek szintén a felhasználó kreativitására építenek. A Tux paint és a Pálcikaember animáció készítő program egyaránt arra szolgálnak, hogy interaktívvá tegyenek különböző alakzatokat , megbolondítva egy kis humorral. Fantáziadús animációkat tudnak ezek segítségével létrehozni a gyerekek.
A beszédmester olvasásfejlesztő és beszédjavító programok tárháza.
A Varázsbetű weboldalon elérhetőek írások, amelyek segítenek egy kicsit megérteni gyermekeink nehézségeit. Emellett található rajt egy mesetár, amely írásos és hangos olvasmány/vers formájában tartalmaz irodalmi írásokat. Lehetőséget ad a programcsalád ingyenes letöltésére, kipróbálására néhány napig , amellyel kis betekintést nyerhetünk a fejlesztő játékaik és programjaik tartalmába.
Tux paint – http://www.tuxpaint.org/
Pálcikaember animáció készítő – http://pivotanimator.net/
Beszédmester – https://bit.ly/3aCfp2P
Varázsbetű – http://varazsbetu.hu/
- Online alkalmazások
A Papunet egy olyan alkalmazás, amelyen elérhetőek különböző ügyességi, kreatív, megfigyelésre alapuló játékok és feladatok kicsiknek és nagyobbaknak egyaránt, valamint egy rajzolóprogram is .
A Földrajz vaktérkép egy hasznos alkalmazás, ha gyakorolni szeretnénk a vaktérképen való tájékozódást. Beállítható a felületen a korosztály (ált. iskola, közép iskola, egyetem) , illetve témakör és a vaktérkép megjelenésének módja.
A Geogebra és GeoMatech felületeken különböző számoló és rajzolós appok lehetnek a segítségünkre a matematikában. A két matekos játékgyűjtemény hasonlóan az előzőekhez a matematika rejtelmeiben segít bolyongani, gyakorolni kreatív módon.
Az Okosdoboz felületen 1-12. osztályig választhatunk tantárgyakat, gyakorló és tudáspróba jellegű feladatokat. Elérhetőek még játékok és oktatóvideók, valamint pedagógusok számára is külön felület.
A Sulinet oldal lehetőséget biztosít tantárgyak és témakörök szerinti keresgélésre, az aktuális témakörről információkat olvashatunk képekkel kiegészítve.
A BOOKR egy olyan alkalmazás amely a könyvek digitális, interaktív oldalról való megközelítését teszi lehetővé. Hangoskönyvek érhetőek el a felületen. Illetve van ennek az alkalmazásnak egy telefonra letölthető változata, ahol kisgyermekek számára ingyenesen érhetőek el mesék hangoskönyv változatban, esztétikusan illusztrálva a történeteket.
Papunet rajzoló pecsételő – https://bit.ly/39CGmC2
Földrajz vaktérkép gyakorló – https://bit.ly/3bLDT9T
Geogebra és GeoMateCh –
Matekos játékgyűjtemény – https://www.mathplayground.com/
Matekos játékgyűjtemény – https://www.coolmath4kids.com/
Okosdoboz –http://www.okosdoboz.hu/
SDT – https://tudasbazis.sulinet.hu/hu
Bookr – https://bookrkids.com/iskolaknak
Tananyag adaptációk készítésére és gyakorlásra is alkalmas linkek:
Ezek az online alkalmazások alkalmasak a gyermekek számára különböző tantárgyak témakörein belül feladatok gyakorlására. A Learningapps és a Wordwall kezelőfelülete magyar nyelvű, míg a Kahoot és a Quizlet felülete angol. Azonban minden felületen tudunk keresni magyar nyelven , magyar nyelvű feladatokat. Beírhatunk a keresőbe témaköröket, tantárgyakat és azoknak megfelelő feladatokat ad ki számunkra.
Pedagógusok számára is nagyon hasznosak ezek a felületek, amelyeken különböző feladattípusokból választva az aktuális témakörhöz megfelelő feladatokat lehet szerkeszteni. Ezeket a feladatokat el lehet menteni, későbbiek során is fel lehet használni. A gyerekek a saját eszközükön dolgozva önálló tempóban tudják azokat megoldani , így mindenkinek biztosítva az egyéni haladási tempóját. Van olyan lehetőség is, hogy csoportos , versenyfeladatokat hozunk létre, amelyeken együtt tudnak gyakorolni a gyerekek. Sok esetben megkönnyíti a tanórákra való felkészülést, hiszen olyan feladatokat lehet létrehozni, amelyeket akárhányszor elkészíthet a gyermek, újrakezdheti és a hibás válaszok esetén a helyes megoldást is egyből láthatja.
Tankockák –https://learningapps.org/
Kahoot –https://kahoot.com/
WordWall –https://wordwall.net/hu
Quizlet – https://quizlet.com/
- Egyéb:
A Scratch olyan alkalmazás, amelyen parancsokat és változókat felhasználva úgy lehet algoritmusokat összeépíteni, mint egy kirakót a darabjaiból. Interaktív játékokat lehet a segítségével létrehozni, álló- és mozgóképi, hangi és zenei elemekkel.
A Showbie egy digitális osztálykörnyezet, amelybe csatlakozhatnak tanulók és tanárok, információkat oszthatnak meg egymással a felületen.
A SecondLife egy virtuális világ, amelyben lehetőség nyílik szociális hálózatok kiépítésére, a karakter felépítésére, közös programokon vehetnek részt a karakterek, szinte a való világhoz hasonló életet alakíthatnak ki. Kipróbálhatják magukat a virtuális “üzleti” világban, nincsenek vesztesek se nyertesek a játék során. A SimCity szintén ehhez hasonló, virtuális világot lehet létrehozni, városokat építeni.
A MineCraft a jelen helyzetre való tekintettel elérhetővé tett egy oktató kiadást érvényes Office 365 azonosítóval rendelkezők számára. Olyan eszközkészletet állítottak össze, amely tananyagok, projekt alapú tanulási lehetőségeket tartalmaz.
A játékgyűjteményekben olyan játékokat , feladatokat találunk, amelyek segítséget nyújthatnak az SNI-s gyermekek oktatásában.
Scratch –
Showbie (digitális osztálykörnyezet) – https://www.showbie.com/
SecoundLife – https://secondlife.com/
MineCraft – https://bit.ly/3dNJ8rs
SimCity – https://bit.ly/2R5DBmc
Játékgyűjtemény SNI gyermekeknek 1 – https://www.senictsoftware.com/
Játékgyűjtemény SNI gyermekeknek 2 – https://www.helpkidzlearn.com/
Vélemény, hozzászólás?